Sydney - 2020

A „kenguruk földjén” egyszer már volt olimpia. Melbourne és Sydney között évszázados presztízs harc folyt az elsőségért, és mikor 1956-ban Melbourne kapta a XIV. Nyári Játékok rendezési jogát, Sydney nem tudott ebbe beletörődni: többször is kandidált a rendezésért, amit végül az ezredfordulóra meg is kapott. Így 2000-ben ismét az ausztrál kontinens adott otthont az ötkarikás játékoknak. Egyfajta „világcsúcs” már a megnyitót megelőzően született, ugyanis az olimpiai láng a történelmi kiinduló helyéről, Olümpiából, majdnem ezer várost érintve, 27 ezer kilométert megtéve száz nap alatt jutott el Sydneybe. Ez volt a láng addigi leghosszabb útja.

A magyar küldöttség is hosszú utat tett meg a világ másik felére, de nyugodtan kijelenthetjük: megérte. Nyolc aranyérmet nyertek a mieink, melyből négy elsőséghez kerületi sportolók is köthetők. A hölgyeket a honvédos Nagy Tímea képviselte, aki fantasztikusan versenyezve olimpiai bajnoki címet szerzett egyéni párbajtőr-vívásban. A kajak-kenu versenyek rosszul indultak, mert a vízen mindig fújt egy kis szél, ám a döntő napján orkán erejű szél fogadta a versenyzőket. A szervezők végül délutánig vártak a futamok indításával, és bár a szél kissé alább hagyott, a döntősöknek így nemcsak egymással, de a nehezített időjárási körülményekkel is versenyezni kellett. Borultak is a hajók rendesen… A honvédos Novák Ferenc társával végül megnyerte a kenu kettesek 500 méteres versenyét, míg Horváth Gábor a kajak négyessel 1000 méteren nem talált legyőzőre. Vízilabda válogatottunk győzelemre éhesen érkezett Ausztráliába, ám a kezdés borzasztóan sikerült: kikaptak a horvátoktól és a jugoszlávoktól is. Idehaza már mindenki leírta őket és csak a tisztes helytállásban bíztak. Pólósaink azonban másképp gondolták: a csapat bekerült a legjobb nyolc közé, ahol aztán elkezdődött a feltámadás! A válogatott több meccsen is drámai feszültséget élt át – velük együtt természetesen a nézők is –, de a döntőben végül „simán”, 13-6-ra diadalmaskodott az oroszok felett.  1956-ban véres volt a melbournei uszoda vize, Sydney-ben pedig örömkönnyekkel teli. A Vasas SC versenyzőjének, Vári Attilának, a Komjádi-féle „ősi” magyar csavarral bevágott gólját, aki látta, a mai napig nem felejti.